Autorami strony są p. Małgorzata Szkwarek oraz p. Anna Sznajger

poniedziałek, 17 grudnia 2012

WIZYTA PRZEDSTAWICIELI ORGANIZACJI WYSYŁAJĄCYCH WOLONTARIUSZY W RAMACH PROJEKTU „BREAK THE HABIT AND GET IN ON THE ACT!” WSPÓŁFINANSOWANA PRZEZ KOMISJĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH AKCJI 3.2 PROGRAMU „MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU”

          W dniach 9 i 22 listopada mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole 30 przedstawicieli organizacji pozarządowych wysyłających wolontariuszy do Polski, czyli również do naszej szkoły. Spotkanie organizowane było w ramach projektu „Break the Habit and Get in on the Act!” i współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Akcji 3.2 Programu „Młodzież w działaniu”. Projekt ma m.in.na celu nawiązanie współpracy w ramach Wolontariatu Europejskiego. Była to dla naszej szkoły wyjątkowa sytuacja, gdyż po raz pierwszy mogliśmy gościć tak dużą grupę osób z krajów całego świata m.in. Nigerii, Meksyku, Kolumbii, Indonezji, Indii i Nepalu, a także Grecji, Włoch, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Turcji, Łotwy i Polski.
Celem wizyty było poznanie „od kuchni” współpracy wolontariuszy z instytucjami goszczącymi czyli m.in. naszą szkołą. Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 zostało wybrane przez naszych gości ponieważ jesteśmy instytucją goszczącą od 2005 roku i gościliśmy już ponad 30 wolontariuszy z różnych krajów Europy ale także tak odległych krajów jak Kenia, Indonezja czy Wietnam.
            Po krótkiej prezentacji charakterystyki szkoły i przedstawieniu obecnie u nas przebywających wolontariuszy – Sonii z Hiszpanii, Elsy z Finlandii i Denisa z Serbii przedstawiliśmy prezentację multimedialną ukazującą zdjęcia i fakty z siedmioletniej współpracy wolontariuszy z naszą szkołą. Była to dla nas podróż sentymentalna gdyż przypominała wspaniałe chwile spędzone z wolontariuszami, dzięki którym zawiązały się przyjaźnie, które trwają do dziś jak jak i olbrzymie zaangażowanie wolontariuszy w życie uczniów i naszej szkoły.
           Przedstawiciele organizacji wysyłających mieli możliwość dowiedzieć się jak wyglądają pierwsze dni oraz pozostałe tygodnie pobytu wolontariuszy w naszej szkole oraz jakie projekty są realizowane przez wolontariuszy. Przykłady efektów osiągniętych dzięki współpracy wolontariuszy aktualnie przebywających w naszej szkole została przedstawiona przez uczennice Sarę Pajdzik z klasy 3b i Alicję Tondytko z klasy 1a. Sara opowiedziała o sobie używając słów i zwrotów, które nauczyła się podczas nauki hiszpańskiego z wolontariuszką Sonią, natomiast Alicja opowiedziała o nauce tańca z wolontariuszką z Hiszpanii i zajęciach artystycznych, które są prowadzone przez wszystkich wolontariuszy.

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Metych za oprawę fotograficzną.

Koordynatorzy wolontariatu: Anna Sznajger i Małgorzata Szkwarek